Poradnik

Co to jest i na czym polega frezowanie kominów?

Frezowanie jest to jedyna dostępna na rynku metoda mechanicznego powiększenia średnicy komina (wewnętrznej części) w celu poprawienia jakości przepływu spalin oraz do usuwania sadzy szklistej i innych elementów uniemożliwiających montaż wkładu.

Czy aby powiększyć średnice komina konieczne jest jego rozebranie?

Nie ma konieczności rozebrania komina, ponieważ frez działa wewnątrz i usuwa materiał, który zalega w środku komina.

Czy w momencie frezowania zrobi się bałagan w mieszkaniu?

Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, ponieważ wszystkie otwory w pokrywie komina, gdzie przy okazji mógłby pojawić się pył zostają zabezpieczone. Pył pozostaje wewnątrz komina, a po zakończonej prac zostaje usunięty – wykorzystujemy często odkurzacz przemysłowy.

Co w sytuacji, gdy komin jest stary i osłabiony?

Urządzenie, które wykorzystujemy do mechanicznego ścierania jest przeznaczone również do takich przewodów kominowych. Frez kominowy zdejmuje tylko część ściany wewnętrznej, tak aby nie naruszyć zewnętrznej ściany komina. 

Ile można zwiększyć komin?

Przypuśćmy, że obecny wewnętrzny wymiar komina wynosi 14 cm, grubość ścianki komina również wynosi 14 cm – w takiej sytuacji można zwiększyć rozmiar wewnętrzny nawet do 20 cm. 

Co w sytuacji, gdy komin nie jest prosty? 

Załamania na przewodzie kominowym do 15 stopni wykonuje się bez większych problemów. W sytuacji gdy jest jakiś kawałek, którego nie można wyfrezować lub wystają metalowe pręty w kominie należy wykuć częściowo ścianę w takim miejscu i usunąć przeszkody.

Jak długo trwa frezowanie komina?

Czas ten zależy od właściwości zmielonego materiału, jego ilości, a także tego czy komin jest prosty. Średnio można obliczyć, że 1 godzinę jest frezowany 1 metr komina. Do tego czasu należy doliczyć wszystkie prace dodatkowe, jak: rozłożenie sprzętu, wykucie otworu itp.

Jakie kominy można frezować?

Frezować można kominy, które są budowane z cegły i betonu. W przypadku budowy przewodu z innych materiałów o podjęciu się prac decyduje wykonawca.

Kiedy frezowanie jest konieczne?

Potrzeba frezowania zachodzi w momencie zwiększenia wymiaru wewnętrznego komina – np. w sytuacji gdy chcemy podłączyć piec o wyższej mocy niż dotychczas, lub jeśli istniejący komin jest nieszczelny (wychodzące plamy na ścianach, nieprzyjemny zapach) i trzeba zamontować stalowy wkład kominowy, albo uszczelnić przewód masą plastyczną SKD – metoda szlamowania.

W jaki sposób inwestor powinien przygotować się do frezowania?

Bardzo ważne jest to aby właściciel obiektu zapewnił dostęp do komina na dachu – wszystkie prace są wykonane na głowicy kominowej. Konieczne również jest to, aby umożliwić kontrolę komina i obudowy komina na całej długości – objąć wszystkie otwory pod dozór i sprawdzić czy istnieje przenikanie kurzu do pomieszczenia. Niezbędny jest również dostęp do dolnej części komina.

Czy lepiej frezować komin czy może zbudować nowy?

W większości sytuacji budowa nowego przewodu kominowego jest kompletnie nieopłacalna, ponieważ wiąże się z rozbiórką starego komina, wybudowaniem nowego przewodu przez wszystkie kondygnacje – powoduje to utratę wewnętrznej przestrzeni, stracony czas, a także generalny remont i dużo kurzu.